Erzincan Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Esnaf fiyatlar düşük dahi olsa mallarını satamamaktan şikâyetçi

ERZİNCAN’DA TAM KAPANMA KISITLAMASI SÜRECİNDE SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HALİNDEKİ ESNAF, SEMT PAZARLARININ KAPALI OLMASINDAN SIKINTILI GÜNLER GEÇİRİYOR. CUMARTESİ GÜNÜ SEMT PAZARLARININ KURULUMUNA VERİLEN İZİN HAL ESNAFINA UMUT OLDU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Esnaf fiyatlar düşük dahi olsa mallarını satamamaktan şikâyetçi
197 views
06 Mayıs 2021 - 11:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Erzincan’da tam kapanma kısıtlaması sürecinde sebze ve meyve toptancı halindeki esnaf, semt pazarlarının kapalı olmasından sıkıntılı günler geçiriyor. Cumartesi günü semt pazarlarının kurulumuna verilen izin hal esnafına umut oldu.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.

Vatandaşların yaş sebze ve meyve ile fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek. Kapanma nedeniyle büyük oranda sessizliğin hâkim olduğu Erzincan’daki meyve ve sebze hali esnafı bir gün de olsa satışların hareketleneceği düşüncesinde. Esnaf bir gün için yoğunluk yaşanmasını beklerken sadece cumartesi gününü ise yetersiz buluyor.

Tam kapanma kısıtlaması sürecinde seyyarın önemini daha iyi gördüklerini ifade eden hal esnafı Sebahattin Güldökmez, “Bu ticaretin nabzı seyyar pazarcı esnafı. Tarlada mal dökülüyorsa pazar yerlerinin kapanmasından. Üretici ya bakkala, markete satacak yada ziyan olacak. Yasaklardan önce daha değerli olan ve satılan sebze, meyvelerin fiyatları bugünlerde yarı yarıya düştü. Cumartesi günü için yoğunluk bekliyoruz. Yasaklar geldiğinde, pazarlar kapatıldığından beri önceki dönem oranla daha seyrek iş var. Pazarcılarda tonaj daha fazla oluyor. Daha çok mal alıyorlar.” dedi.

Bir diğer esnaf ise “Beklentimiz büyük ama bir cumartesi açılmasıyla olmuyor. Yüzde 80-90 mal satarken şimdi satışımız yüzde 20-30’a düştü. Bizim cumartesiden beklentimiz bütün malı satmak, gayemiz budur. Bir gün için hareketlenecek ama pazarcı esnafının da kafasında soru işaretleri var ’Malı bir gün içinde tüketebilir miyim, tüketemez miyim? Tüketiciye ulaşabilir miyim? Tüketici bana gelir mi?’ diye. Sürekli bu soru işaretlerini duyuyoruz. Buradan ne kadar mal çekeceğini kendi bile bilemiyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.